מאי 152010
 

בשבוע שעבר פרסמתי (ביחד עם פיליפ, חבר מהלימודים) כתבה ב'עין השביעית' בנושא שכר הבכירים. המטרה של הכתבה הייתה לבחון כיצד התקשורת מסקרת את הנושא, והמסקנה היא שהסיקור דווקא מתנהל בצורה טובה למדי. מי שמעונין יכול לקרוא עוד בלינק הבא.

עם זאת, סוף הכתבה לא פחות חשוב בעיני: 'אי-אפשר לנתק את הדיון הכלכלי מהוויכוח הנורמטיבי-ערכי בנוגע למשכורות הגבוהות, על אודות דמותה של החברה שבה אנחנו רוצים לחיות וזהות מושאי ההערצה של הציבור. דרג מקבלי ההחלטות אינו יכול להתעלם מנושאים אלה כשהוא ניגש לטפל בשכר הבכירים. כלכלנים יכולים לכל היותר להצביע על השלכות כלכליות של מהלך או להציע לשוק מנגנונים לעבוד לפיהם (כמו מבנה התמריצים), אך בקביעות ערכיות אין להם עדיפות על הציבור הרחב.'

אפר 082010
 

מבלי להביע עמדה בנושא פרשת ענת קם, נדמה לי שבאמצעות כלי של גוגל ניתן לראות משהו מענין.
Google Insights for Searches מאפשר לבדוק עד כמה חיפוש של מונח מסוים היה שכיח. בגרף הבא אפשר לראות שלא מעט גולשים חיפשו ברשת את הביטוי 'ענת קם' החל מהאחד באפריל, שבוע לפני הסרת צו הפרסום על הפרשה. חיפושים נוספים (בהיקף קטן יותר) נעשו באמצע חודש מרץ.

הנתון הזה מראה שלא מעט אנשים ידעו על פרשיה זו עוד לפני הסרת הצנזורה. מעבר לשאלת ההצדקה של הצנזורה שעוסקים בה חדשות לבקרים, עולה פה שאלה של היתכנות – האם צנזורה בכלל אפשרית בעידן הרשת? האם אפשר לשלוט על מידע שלא רוצים שיתפרסם? השאלה הזו אינה שאלה ישראלית בלבד אלא שאלה שכל מדינה מערבית שמפעילה צנזורה צריכה להתמודד איתה.