חזור לעמוד הראשי
חזור לרשימת המאמרים
     
אונניזם רוחני
יורם קניוק
 

 

קיראו לעצמכם "מכבי הצעיר" או "הצופים", ליבשו חאקי, עשו התעמלות, ולכו ברחובות לקרוא "יחי הממשלה!". זה בעצם מה שאתם עושים. אתם חיקוי מגוחך וגם עגום של החברה המבוגרת - שום דבר חדשני, קצת פופ יש גם אצלם. שום דבר לא משל עצמכם. פעם התנועות היו הגרעין של הדברים שהחיו את הארץ הזאת. מימין – בית"ר, שנתנה את כל לוחמי הלח"י והאצ"ל, ומהצד השני תנועות הנוער שנתנו את הפלמ"ח והקיבוצים וההעפלה, וכל מה שהיה נחוץ באותם זמנים, ויותר מזה: הם היו אלה שהחזיקו את הספרות והשירה העברית, שלחמו בהתרפסות בפני הבריטים, בשוק השחור – דברים דומים לאלה שקורים היום. בתנועה נלחמו למען ערכים מסוימים, ומי שלא היה בעדם – לא היה בתנועה. אתם תנועה ממונה וממומנת ע"י מבוגרים, שתפקידה הוא, בעצם, להביא אנשים לקיבוצים של תנועה מסוימת. (אגב, מה הועילו חכמים בתקנתם?!? הרי גם בקיבוצים לא נשארים כל כך הרבה בוגרי תנועות).

ואז כדאי שתעשו דברים אחרים – שאתם מסוגלים לעשות .

כל מה שצריך בארץ הזאת זה "300 גדעונים" כדי שילכו נגד הזרם. גם העיתון שלכם חייב להיראות אחרת. שלא ינסה להשביע את תאבונם של כולם. כמו האיש שפתח את הסינמטק. הוא החליט להביא קולנוע טוב. באים 300-400 איש, אבל אני יודע, ששם אני יכול למצוא סרט טוב. אם לא ייווצר גרעין איכותי, שיזיז דברים, שינסה לממש משהו תרבותי, ולשמר את מה שאסור שייפגם, יקרה כאן משהו איום. יש לי הרגשה של תקופה שלפני משבר דרסטי. התנועה היום איננה לוחמת – היא בסך הכל קיימת. יש צורך בהצבת אתגרים קשים! הייתה בעולם מהפכת נוער שפסחה על ישראל, אך הותירה את חותמה במקומות אחרים – היא הוציאה את כל האמריקאים מוויאטנם, היא שינתה מערכות לימודים.

יש היום מקום לויכוח אידיאולוגי יותר משהיה ב – 20 השנים האחרונות.

אני לא מתגעגע לג'ומס ולגמלים שהיו אז כאן, אבל החברה שלנו היא כולה חיקויית, וגם התנועה והעיתון שלה הם כאלה. הייתה פעם תרבות עברית שבסיסה היה בתנועות, ושם נשארה מאוחר יותר – אך היא נעלמה גם מכם.

פתאום בא שלום חנוך, והוכיח שאפשר לשיר גם שירים עבריים יפים. לא הכל כמו "אסקימו לימון" – לא הכל חיקוי.

התנועה חייבת לקסום לכל המתלבטים והמחפשים והתוהים, ולא להולכים בתלם. לא ייתכן שהמטרה תהייה הגשמה כזו שמונחתת מלמעלה – מאיזשהוא זרם או מפלגה. אם הנוגדנים לא יפעלו באמצעות התנועות – תיהפך המדינה הזו לעיירה, שבה הגויים עובדים והיהודים מתפלפלים. אמנם פיתחנו את השרירים, אבל בלילה – איפה ביאליק ! יש "האחים". ומי שרוצה לדעת משהו מהעבר?!?

אני רואה תמונה של דיין בחתונה של הבת של מנטש. אני רואה במוסך צעיר בן 24 מוציא 300,000 ל"י במזומן, ומשלם עבור מכונית חדשה בצבע "מטלי", אבל זה מקובל. לדידי כאן סדרום ועמורה. פלאטו-שרון בכנסת. אלה הם סממנים של משהו! ואיפה אתם מול כל זה? אני בטוח שגם תלוש המשכורת של שופט עליון איננו טהור, ושיש בו כל מיני עיוותים.

היום אי אפשר להתריע נגד משהו מסוים – היום זו הנורמה.

קראו לי פעם הורים ממושב מבוסס, וביקשו ממני להמריד את הילדים שלהם. הם רוצים שהילדים ישאלו שאלות, אבל לילדים נוח ללכת בתלם. המסלול הקבוע: תיכון, קצינים וחזרה למושב. ההורים רצו שהילדים יתמרדו כנגד הנסיעות לחו"ל, כנגד המכוניות, כנגד הווילה, כנגד הפועלים הערביים – והילדים יושבים ואמרים "על הכיפאק !" עוד!

בתנועה, אילו היו רק עשרות או מאות שאכפת להם משהו, כאלה שלא יחכו לתקציבים, ולא שיעשו להם דברים. הרי האומה הזו מתמוטטת, והאומה מעניינת אותי, כי זו המשפחה שלי. זה שיש בנקים יותר מכל דבר אחר ברחובות – זה לא מקרי – זה מפני שבתנועות הנוער עוסקים כבר 20 שנה באונניזם רוחני. חוזרים על דברים לא חשובים, ואף לא אחד לוקח את זה ברצינות.